Turneul de fotbal masculin de la Jocurile Olimpice de la Paris 2024 a ajuns la faza sferturilor de finală. Competiția, care a adunat echipe de pe tot globul, a oferit deja numeroase surprize și momente memorabile.

În această fază, fiecare echipă se confruntă cu presiunea imensă a eliminării, iar în același timp visează la obținerea unei medalii olimpice. Franța este principala favorită pe platformele de pariuri sportive fotbal, fiind urmată îndeaproape de Spania. Marocul, care a surprins în grupe, dar și Argentina, sunt următoarele pe listă, însă la o oarecare distanță de echipele europene.

Franța, gazda turneului, se pregătește să-și apere „teritoriul”, afișând aceeași ardoare pe care a arătat-o pe tot parcursul turneului: elevii lui Thierry Henry, printre care se numără Michael Olise, Alexandre Lacazette și Loic Bade, au câștigat toate cele 3 meciuri din grupă și nu au încasat nici un gol. Având în spate suportul publicului, francezii au șanse mari de a câștiga competiția.

Însă pentru francezi urmează un meci greu, cu Argentina lui Javier Mascherano. „Pumele” au ajuns în sferturile de finală, după o victorie impresionantă împotriva Ucrainei, scor 2-0. Echipa sud-americană a arătat o formă solidă, în ciuda unei înfrângeri neașteptate suferite în fața Marocului în meciul de deschidere. Având o defensivă bine organizată și un atac eficient, format în jurul vedetelor Julian Alvarez și Thiago Almada, argentinienii au motive întemeiate pentru a spera la accederea în semifinale.

Marocul condus de căpitanul Achraf Hakimi se va duela cu Statele Unite, echipă care a învins Guineea, cu scorul 3-0, în ultimul meci din grupe. Naționala din SUA, condusă de veteranul apărător Walker Zimmerman și avându-i la mijlocul terenului pe experimentații Djordje Mihailovic și Kevin Paredes, a reușit să ajungă în sferturi pentru prima dată în ultimii 24 de ani. În ceea ce-i privește pe africani, calificarea în sferturile de finală este o realizare istorică, întrucât Marocul nu a mai trecut de faza grupelor la Jocurile Olimpice, de la introducerea formatului Under-23. În acest moment, atacantul marocan, Soufiane Rahimi, este golgheterul competiției, având 4 reușite.

Spania, o altă echipă de urmărit, a ales să rotească masiv lotul în ultimul meci din grupă împotriva Egiptului și a fost împinsă pe locul secund, după ce a fost învinsă cu scorul de 2-1. În urma acestui rezultat, Spania va întâlni Japonia, câștigătoarea grupei D, care a învins Israelul cu 1-0. Japonia a demonstrat o apărare solidă și un atac eficient, însă meciul cu ibericii se anunță a fi unul extrem de dificil. Spania, care dispune de tineri talentați de la Barcelona, precum Fermin Lopez și Pau Cubarsi, domină posesia și creează numeroase ocazii de gol.

Paraguay, cu Julio Enciso și Diego Gomez, va încerca să-și mențină forma și moralul împotriva Egiptului, condus de fostul jucător de la Arsenal, Mohamed Elneny. Paraguay a obținut o victorie tensionată cu 1-0 în fața Mali, ceea ce i-a asigurat un loc în sferturile de finală, pentru prima dată după o pauză de 20 de ani; în 2004, sudamericanii au cucerit medalia de argint. Egiptul, care a impresionat cu jocul lor colectiv și viteza de execuție, speră să depășească performanțele anterioare și să avanseze în semifinale, evitând eliminarea în sferturi, așa cum s-a întâmplat și la JO din 2020, de la Tokyo.