FCSB, învinsă de Hermannstadt, a suferit a doua înfrângere consecutivă în Superligă

Învinsă în runda precedentă de Poli Iași (0-1), acasă, FCSB a mai suferit o umilință, duminică seara, în etapa a 7-a a Superligii. Campioana n-a emis pretenții la Sibiu, astfel că Hermannstadt s-a impus cu 2-0 și i-a trimis pe roș-albaștri pe penultimul loc al clasamentului.

Florin Tănase, neputincios în partida de la Sibiu. Foto: Facebook

Cu gândul la returul din Europa League cu LASK Linț, FCSB a fost înghesuită serios de o formație aflată în suferință. Sibienii au avut prima mare ocazie a meciului, în minutul 7, când Balaure a fost aproape să înscrie din corner, însă balonul a lovit bara. În minutul 11, acelaşi Balaure a înscris, însă golul a fost anulat după intervenţia VAR, pentru că autorul pasei decisive, Aurelian Chiţu, se afla în ofsaid.

FCSB, gol anulat

Bucureştenii au marcat şi ei, în minutul 45+3, prin Ngezana, dar şi acest gol a fost anulat, pentru un fault în atac al lui Florin Tănase. Gazdele au deschis totuşi scorul în minutul 56, când Ianis Stoica (fost la FCSB) a pasat şi Murgia a înscris al treilea său gol din acest sezon.

Scorul final a fost stabilit de Ronaldo Deaconu, în minutul 90+6. Hermannstadt s-a impus cu 2-0, reuşind a doua victorie a sezonului, şi a urcat pe locul 8, cu 8 puncte. FCSB este penultima în Superligă, cu doar cinci puncte, la egalitate cu ”lanterna roșie”, Gloria Buzău.