Universitatea Cluj a produs surpriza serii, reușind să câștige cu 3-2 în fața rivalei de la CFR Cluj, într-un meci disputat în Gruia. Aceasta este prima victorie a Universității Cluj împotriva CFR-ului după zece ani, o realizare impresionantă pentru echipa oaspete care a fost condusă inițial cu 1-0.

Dan Petrescu: „Ăsta e prețul”

La finalul partidei, Dan Petrescu, antrenorul CFR Cluj, a declarat că un rezultat de egalitate ar fi fost mai echitabil, având în vedere cursul jocului.

„Când schimbi zece jucători meci de meci se vede. Acest lucru nu-l fac pentru că e o regulă. Asta este Europa, trebuie să sacrificăm meciurile din campionat. Și așa am jucat bine, am controlat meciul, am dat gol, era doar o echipă pe teren. Am avut niște ocazii incredibile la 3-2, cred că un egal era mai echitabil la ce s-a văzut pe teren. Ăsta este prețul când schimbi mult, mie chiar nu-mi vine să cred acest rezultate. La ceea ce a fost pe teren, nu cred că trebuia să fie rezultatul ăsta.

Mâine avem antrenament, miercuri o deplasare grea. Chiar dacă este aproape Sofia, tot zburăm. Din păcate, am pierdut un jucător. Sper să nu fie mai mulți. Încercăm să ajungem în grupele europene, după sper să ne revenim în campionat. Dacă nu, vom merge în jos. O victorie în Europa și o victorie în campionat cred că ne-ar aduce moralul înapoi. Trebuie să lucrez mult la moralul jucătorilor”, a spus Petrescu, la flash-interviu.

Cronica meciului

Adrian Păun a deschis scorul pentru CFR Cluj cu un supergol în minutul 24, dar bucuria gazdelor nu a durat mult. În repriza secundă, Masoero a restabilit egalitatea pentru Universitatea Cluj în minutul 59. Dan Nistor a dus-o pe „U” Cluj în avantaj în minutul 69, însă Michael a egalat din nou pentru CFR în minutul 73. Ovidiu Popescu a fost cel care a închis tabela de marcaj în minutul 77, aducând victoria pentru echipa oaspete.

Acum, CFR Cluj își îndreaptă atenția către meciul din turul trei preliminar al Conference League, unde va întâlni Maccabi Petah Tikva. În ciuda înfrângerii din derby, CFR Cluj speră să își recapete moralul și să obțină victorii atât în Europa, cât și în campionat.